Skip to main content

Past and Present SPs

SPs Past and Present
Sl.No. Name Period
1 Shri S.V.LLOYED REES IP 01.12.1940 14.03.1943
2 Shri R.E.R.PARSONS IP 15.03.1943 07.12.1945
3 Shri K.R.CHOUDHURY IP 08.12.1945 30.10.1947
4 Shri G. HAMILTON AP 01.11.1947 04.01.1951
5 Shri L.B.KUMAR DEY IPS 05.01.1951 02.08.1951
6 Shri R.C.DUTTA IPS 03.08.1951 26.12.1951
7 Shri N.BARSAIKIA IPS 27.12.1951 04.10.1953
8 Shri P.C. BARBORA IPS 05.10.1953 11.08.1957
9 Shri D.KAKATI IPS 12.08.1957 17.05.1962
10 Shri B.C.SARMA IPS 18.05.1962 25.12.1962
11 Shri J.C.MAWROH IPS 26.12.1962 13.02.1966
12 Shri M.I.S.IYER IPS 14.02.1966 13.04.1967
13 Shri K.P.S.GILL IPS 14.04.1967 18.11.1968
14 Shri iB.D. KHARKWAL IPS 19.11.1968 21.03.1969
15 Shri H.S.CHITTARANJAN IPS 22.03.1969 16.02.1972
16 Shri S.K.JHA IPS 17.02.1972 12.02.1976
17 Shri E.N.RAMMOHAN IPS 13.02.1976 08.07.1979
18 Shri D.N.DUTT IPS 09.07.1979 01.02.1980
19 Shri E.N.RAMMOHAN IPS 02.02.1980 02.01.1981
20 Shri K.C. REDDY IPS 03.01.1981 05.10.1987
21 Shri W.R.MARBANIANG IPS 05.10.1987 10.07.1989
22 Shri M.S.SYIEM MPS 10.07.1989 16.04.1992
23 Shri S.B.SINGH IPS 16.04.1992 02.04.1993
24 Shri P.J.P. HANAMAN IPS 03.04.1993 31.05.1994
25 Shri RAJIV MEHTA IPS 31.05.1994 18.02.1997
26 Shri A.S.RYNJAH IPS 18.02.1997 18.05.1998
27 Shri A.SUN IPS 18.05.1998 26.08.1998
28 Shri D.K.RAPTHAP IPS 26.08.1998 17.06.2000
29 Shri G.H.P.RAJU IPS 17.06.2000 31.01.2002
30 Smti. I.NONGRANG IPS 06.02.2002 27.10.2003
31 Shri A.S.RYNJAH IPS 27.10.2003 08.08.2005
32 Shri A.R.MAWTHOH MPS 08.08.2005 06.03.2009
33 Shri L.B.RAPTHAP IPS 06.03.2009 20.10.2009
34 Shri A.R.MAWTHOH IPS 20.10.2009 16.08.2012
35 Shri M.KHARKRANG MPS 16.08.2012 14.03.2017
36 Shri Davis R. Marak IPS 14.03.2017 Till Now

SP (City) Past and Present
Sl.No. Name Period
1 Shri R. Solanki, IPS 1987  
2 Shri M. S. Syiem, MPS 1989  
3 Shri L. B. Sangma, MPS 1991 1992
4 Shri D. K. Rapthap, MPS 1992 1993
5 Shri A. S. Rynjah, MPS 1993  
6 Shri H. Nongpluh, IPS 1999 2000
7 Shri S. S. Kynjing, MPS 2000 2001
8 Shri J. Rymmai, MPS 2001  
9 Shri M. K. Dkhar, MPS 26.02.2002 06.10.2003
10 Shri K. Rymbui, MPS 15.10.2003 08.12.2005
11 Shri M. Kharkrang, MPS 06.10.2006 18.07.2007
12 Smti C. A. Lyngwa, MPS 14.07.2008 18.01.2011
13 Shri M. Kharkrang, MPS 25.01.2011 17.08.2012
14 Shri S. M. Roy R'Jeen, MPS 17.08.2012 25.06.2013
15 Shri V. Syiem, MPS 25.06.2013 31.10.2017
16 Shri Spill Thamar, MPS 31.10.2017 Till Now